Nokta Fors Gold a Minelab CTX 3030 v separaci

Když jsme se na veřejném testování na stěnovém polygonu DETEKTOR CENTRÁLA na Lovecké chatě pustili do dynamických testů s dosouvanými cíli k původnímu cíli, netušil jsem, jaké dvě pěkná překvapení uvidíme a uslyšíme v odezvě.

Testovali jsme, jak se chovají detektory, tedy jak je cíl v odezvě mizí, když mu přidáváte železo. Začali jsme ze strany, z boku sondy, a tam bylo vidět, kde bývá u hledačů zakopaný pes. Boční rušení železem i mimo půdorys plochy pokrytý sondou bez diskuse mění odezvu detektoru, a od určité vzdálenosti cíl dokonce může zmizet. Stejně, jako když pracujete v elektromagnetických interferencích. Vysilače, jakékoliv, jsou doslova peklo. Zpátky k dynamickým testům.

Testování detektory kovu - poradna pro zákazníky

Dobře, nějaké výsledky. Detektor kovu Minelab CTX 3030 s tím svým unikátním a patentovaným zobrazením dvou cílů a speciálně s červeným úplavem železa na displeji, to bylo naprosto supr. Železo si pěkně ukázal, že tam někde pod sondou bude, a to je základ pro použití separační techniky. To už záleží na dovednostech hledače, jestli ji zvládne, nebo ne. Jako cíl jsme měli stříbrnou grešli ve 14 a později ve 24 centimetrech.  K slotu se zasunutým cílem jsme z boku dosouvali pěkně velký železný kovaný hřeb, hlavou napřed, hlavou z boku, prostě různě. A pro ověření zase vyndávali grešli, abychom se ujistili, že detektor opravdu spolehlivě vidí stříbrňák, a ne něco jiného.

Jak CTX 3030 reagoval? Za prvé, železo vedle se ukáže, dá se odhalit bez zaváhání, bude na displeji, a hlavně, v audiu dochází ke změně. Měli jsme nastavený multiton, konduktivitu, potlačený pitch na 5, citlivost ke 30 ti, kanál dva. Zbytek konvenčně, diskriminace na pyramidu vpravo dole. Plus ještě něco, ale to si nechám pro naše zákazníky na seminářích, ať mám taky co ukázat.

Změna cílů na stěnovém polgonu - detektor kovu

Odezva se v audiu mění tak, že v případě železa v blízkosti se od vzdálenosti – pořád hlásí tu minci spolehlivě – a když ji vyndáte, železo je ticho nebo názvuk a ticho. Čili jak se to má chovat, tak se to chová. Ale výška odezvy barvy se vzdáleností se mění. Čím blíž, tím frekvence roste, čili tón je vyšší. Tón barvy je vyšší. Limit na ten velký hřeb je někde mezi dvěma a třemi centimetry od cíle. Tam už  byla grešle skrytá v tichu železa. Velmi zajímavé, a velmi poutavé. To zvýšení tónu je takové, že jindy než s vlivem železa to tak intenzivně nezaslechnete. K těmhle rádoby extrémním separacím, v praxi sice možné, ale velmi nepravděpodobné uložení, vzhledem k pravděpodobnosti výskytu hřebu snad, ale kombinace s podstatně méně se vyskytující grešlí a tohoto uložení je dost malá, asi tak stejná jako že každý každým máchnutím a kdekoliv a vždy bude detekovat nějakou minci. Každým máchnutím, píšu. Ty separační testy jsou pro praxi, jak z toho logicky vyplývá, dost teoretické, že.

Tesoro Tejon Academy a X-Terra Party

Už jsme měli potestováno na tomhle cvičení víc detektorů, a naše CTX 3030 bylo jaksi navíc, na závěr. Ale nebyl ještě extrémně pěkným zážitkům konec. Koukáme, že jsme neprotáhli separačním mučením Noktu Fors Gold. Nečekali jsme problémy, ani nic extra. Jenže. Nastavení jsme měli jak konvenční, tedy doporučené na webech, tak moje experimentální, které je nasměrované na detekci stříbrných mincí, zejména stříbrných mincí. Od větších jako je třeba tříkrejcar až po maličké typu fenik. O velkých ani nemluvě, tam to snad hledá, i když to vypnu. Už jsem ho nechal otestovat několika hledačům, a podle odezvy od nich jsem to vymyslel dobře, detektor je stabilní, a umožňuje plný výkon přes 90% i v boostovaném nastavení DI2.

Detektor kovu a veřejné testy

Jak se choval detektor kovu  Nokta Fors Gold?

Za prvé – boční vlivy železa mimo půdorys jsou skoro potlačené. To je supr, přitom bočně barvu detekuje dostatečně. To platí pro základní sondu i pro velkou hloubkovou sondu. My jsme ale pracovali se základní, hloubkovou sondu jsem dotestoval dodatečně, a je tam skutečně poznatelný nárůst výkonu. Ne že by to už v základu výkon nemělo, ale prostě s tou hloubkovou to jede ještě lahůdkověji.

Testovací polygon detektory kovu Lovecká Chata

Za druhé: Stříbrňák, grešle, opět ve slotech 14 a pak 24. Přisouváme kovaný hřeb, stejnou metodou jako u ostatních, jako u CTX 3030, jak píšu výše. Pro kontrolu vyndáváme hřeb, vyndáváme grešli, vracíme grešli, vracíme hřeb, měníme polohu, vedle, nad, pod. Tady nám doslova spadla čelist. Mimo polohy grešle přímo pod hřebem, ten leží přímo na ní, se grešle hlásila pořád. Je pravda, že se rozplave číslo, ale audio jasně říká – je tam dobrá barva. Zkoušeli jsme to pořád dokola, měnili nastavení základ a moje experimentální, v něm to odezvou jelo kontrastněji, bylo slyšet, jak železo stlačuje odezvu, dělá ji kytarově řečeno špinavou. Podotýkám, že detektor byl pořád stabilní, a o to mi v první řadě šlo, nastavení pro stabilní výkon. Že to bude takhle dobré i z pohledu separace, té tak trochu cirkusové disciplíny, jsem nečekal ani náhodou, ale radost mi to udělalo. Taky proto, že Noktu Fors Gold mám vlastní, v osobním arzenálu.

Minelab Day na Detektor Centrála polygonu

Ta to je všechno, byl to supr zážitek, jak s Noktou která kořist prostě čapla a nepustila, tak s CTX, které ještě navíc upozorňovalo v odezvě a na displeji. CTX 3030 je o několik tříd výše perspektivami možností výkonu, nastavením jak si kdo přeje, než ostatní detektory, ale v téhle disciplíně mu Nokta Fors Gold ukázala, že tenhle detektor tohle umí. Moje poznámka je, že člověk je prostě člověk. Když poprvé Forsy přišly, tak jsem speciálně tohle na Noktě Fors Gold testoval, jak je ostrá v železe, ale prostě jsem to dokázal zapomenout, že mě to zaujalo už před drahnou dobou. Ještě že jsme to na polygonu na Lovecké chatě s klukama zkusili. A vlastně tak trochu náhodou.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA

Testy detektor kovu - profesionální prodejce

Testy, recenze, detektory kovu a glosy

Nebyly nalezeny žádné záznamy.

Detektory kovů v testech: Drobné stříbro a zlato

23.12.2013 20:19
 Pro vyzkoušení, co kdo s detektorem umí - je důležité, zda se nejedná o nějaký povrchový takzvaný detík, ale jde o skutečný značkový detektor kovu. Na místě jsme měli Whites MXT Pro 13“, Whites Spectra V3 10x12“, Tesoro Tejon 10x12“ , Golden Mask GM4 10x12“, Minelab E-Trac 13“, Minelab...
08.12.2013 00:02
 Hledačské testování detektorů kovů má něco do sebe. Za prvé, berou se za dobré jen opravdu dobré signály, pokud je signál hraniční, všichni to registrují, ale prostě není nejlepší. V tom případě záleží na lokalitě, kde by to v praxi bylo, na únavě hledače, na tom zda používá dobrá...

Kontakt

DETEKTOR CENTRÁLA (Detektory východní Čechy)
e-shop
DETEKTOR CENTRÁLA
pobočka síť Lovecpokladu
provozuje DEUS EX MACHINA, s.r.o.
Sídlo:
Čáslav, Čáslav-Nové Město, J.Jungmanna 900/9, PSČ 286 01
IČ: 64255964
Právní forma
Společnost s ručením omezeným, zapsaná od roku 1995 Městským soudem v Praze, Spisová značka 187028 C
objednávky, fakturace:
Stanislava Vavřina Šlapalová
+420608977226

detektory kovu, lokátory sítí a úniků konzultace:
Jirka Vavřina
+420773018318
detektorcentrala@detektory-vychodni-cechy.cz